İçeriği Paylaş:

Mühendisler Bitkiler için Giyilebilir Cihaz Üretti, Bitkilerin Su Kullanımı Ölçülebiliyor

Paylaş!
  • 1
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Iowa Eyalet Üniversitesi‘nde görevli bitki bilimcisi Patrick Schnable ve ekibi iki tür mısır bitkisinin, suyu köklerinden alt yapraklara ve sonra üst yapraklara gönderirken geçen süreyi nasıl ölçtüğünü açıkladı.

Cihaz bitkilere giydirilebilen araştırmacılara ve çiftçilere yeni veri türleri sağlayabilen, düşük maliyetli, kolayca üretilen, Grafen bazlı, bant üzerinde sensörler ile çalışıyor.

Bitkiye giydirilecek şekilde geliştirilen sensörler, bitki hakkında veriler topluyor. Grafen teknolojisi olarak adlandırılan sensörlerle, bitkinin susuzluğunu izlemek, iletkenlik değişikliklerini ölçerek yaprakların su buharı bırakıp bırakmadığını görmek için kullanılıyor.

Patrick Schnable:

“Böyle bir aletle, su kullanma konusunda daha verimli olan bitkileri yetiştirmeye başlayabiliriz. Bu çok heyecanlı, bunu daha önce yapamadık ama bir kere ölçebilirsek, anlamaya başlayabiliriz.” dedi.

Su bütün canlılar için hayati önem taşımaktadır. Gelecekte dünyada su kaynaklarının azalması durumunda bu sensörler sayesinde daha verimli bitki yetiştirmek mümkün olabilir. Hem ekonomik açıdan daha avantajlı olan Grafen teknolojisi insanlık içinde büyük bir adım olarak görülüyor.

Teknolojinin geliştiricisinin baş yazarı olan Iowa Eyalet Üniversitesi elektrik ve bilgisayar mühendisliği profesörü olan Liang Dong, “Düşük ve daha yüksek performans gösteren sensörler üretmeye çalışıyoruz.” dedi.

Dong bu sensörleri üretmenin çok kolay ve zahmetsiz olduğunun altını çiziyor. Üretim maliyetinin bir kaç kuruştan ibaret olduğunu belirtiyor.

Ayrıca Iowa Eyalet Üniversitesi Araştırma Vakfı sensör teknolojisi ile ilgili bir patent başvurusunda bulundu.

Sensörler aynı zamanda, biyomedikal teşhisler, binaların yapısal bütünlüğünü kontrol etmek için, çevreyi izlemek için ve muhtemelen hastalıklar veya zirai ilaçlar için kullanılabilir.

Sensörlerin boyutlarının bir atom tanesi kadar olduğu açıklandı.

Kaynak :

https://phys.org/news/2018-01-wearable-sensors-enabling-crops.html

http://electronics360.globalspec.com/article/10785/wearable-sensors-for-plants-measure-water-use

https://www.agriculture.com/crops/corn/wearable-plant-sensors

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Henüz Hiç Yorum Yapılmadı..

Yorum Yaz

Mühendisler Bitkiler için Giyilebilir Cihaz Üretti, Bitkilerin Su Kullanımı Ölçülebiliyor

Teknoloji

6/01/2018 | Yorum Yok | 0 | Önder BAYGIN