İçeriği Paylaş:

5G Nedir? 5G Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Paylaş!
  • 2
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

5G Nedir?

Kısaca değinmek gerekirse 5G, 4G ve diğer nesil telekomünikasyon hizmetlerine oranla çok daha hızlı veri indirme ve yükleme hızlarına sahip olup daha geniş kapsama alanı ve daha kararlı bağlantılar vaat eden beşinci nesil mobil internet bağlantısıdır.

Tüm bunlar, radyo spektrumunu daha iyi kullanmak ve aynı zamanda mobil internete erişmek için çok daha fazla cihaz sağlamakla ilgilidir.

4G ile Çok Farkı Var Mı?

Evet, çünkü bu yepyeni bir radyo teknolojisidir. Ancak başlarda çok yüksek hızları fark etmemeniz öngörülebilir çünkü 5G’nin ağ operatörlerinin başlangıçta mevcut 4G (LTE – Uzun Süreli Evrim) ağlarındaki kapasiteyi artırmanın bir yolu olarak kullanılması muhtemeldir.

5G, 4G’nin kötü yanlarından biri olan frekans yetersizliğinin büyük ölçüde giderileceği müjdelenmiş en uç noktadaki cihazın bile internete bağlanabileceğini ve o cihazlardaki verileri yüksek hızla alabileceğimizi de müjdelemişlerdir.

Neden Buna İhtiyaç Duyarız?

Dünya gitgide mobil oluyor. Özellikle video ve müzik akışının popülaritesi arttıkça her yıl daha fazla veri tüketiyoruz. Mevcut spektrum bantları sıkışık hale gelmeye başladıkça bu da hizmette arızalara yol açmasına neden oluyor, özellikle de aynı alandaki birçok kişi aynı anda çevrim içi mobil servislere erişmeye çalışırken bu durum daha da sinir bozucu hale geliyor.

Ayrıca cep telefonlarından tutun ekipman sensörlerine, video kameralarından akıllı sokak lambalarına kadar aklınıza gelebilecek binlerce cihaz aynı anda 5G’yi daha iyi kullanabilecek.

Yeni Bir Telefon Satın Almam Gerekli Mi?

Evet, öyle olacak gibi duruyor maalesef ama 4G piyasaya sürüldüğünde (2009/10), telefonlar, altyapı tamamen tamamlanmadan piyasaya çıktığı için bu durum tüketicilerde; bir yamalı hizmet için aboneliklerde daha fazla ödeme yaptığını hissetmelerine sebep oldu ve tüketiciler arasında bir miktar hayal kırıklığına yol açtığı da çok rahatça söylenebilir.

Bu kez, Ian Fogg, telefon üreticilerinin aynı hatayı yapma olasılığının olmadığını, yalnızca yeni ağlar hazır olduğunda 5G telefonlarını başlangıcının, muhtemelen 2019’un sonuna doğru olacağını söylüyor. Bu yeni nesil telefonlar, daha kararlı bir servis için 4G ve 5G ağları arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapabilecekler.

Sabit Hat Hizmetlerinin Sonu Mu Geliyor?

Kesinlikle hayır. Telekom şirketleri, acele bir şekilde fiber optik ve bakır telli sabit hat geniş bantlarına çok fazla yatırım yaptılar. Yerleşik ve ofis geniş bant hizmetleri, sabit kablosuz erişim olarak arka arkaya sunulacak olsa da, uzun yıllar boyunca sabit hat olacağı kesin gözüyle bakılıyor.

Aynı zamanda 5G, nesnelerin internetine (IoT) çok fazla kolaylık sağlayacağı da söylenenler arasında.

5G Kullanacak İlk Yer?

5G teknolojisini ilk kullanılacak ülke ABD olmuştur. ikisi Texas eyaletinde biri de Atlanta’da kullanıma çıkacaktır.

Türkiye Ne Zaman Kullanmaya Başlayacak?

Televizyon programına katılan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye’nin diğer ülkeler gibi eş zamanlı 5G’ye geçeceğini dile getirdi. Diğer nesil telekomünikasyon hizmetlerini eş zamanlı değil de çok sonralarında kullanmaya başladığımız gerçekken bu durumun 5G’de olmamasını temenni ederiz.

5G’nin Avantajları Nelerdir?

Önceki nesillerde olduğu gibi yeni eskiyi yerinden etmeyi başarmıştı ki bu durumda da böyle olacak: 5G, 4G’den çok daha hızlı olacaktır.

Ayriyeten, daha büyük bant genişliği ile daha hızlı indirme hızları ve daha karmaşık mobil internet uygulamaları çalıştırma yeteneği de geliyor.

5G’nin Dezavantajları Nelerdir?

5G’nin uygulanması çok maliyetli ve hezimetli bir iş olacaktır. Ayrıca 5G yeni cep telefonlarına entegre olacağından bahsettiğimiz gibi telefon değiştirmekten başka bir yolda kalmayacak gibi duruyor.

Bununla birlikte geriye kalan diğer cihazlar güncelliğini yitirmiş olacak.

5G’nin Geleceği?

5G halen gelişmekte olan bir yeni nesil telekomünikasyon hizmeti olduğundan henüz herkes tarafından kullanılmaya açık halde değil. Bununla birlikte, çok sayıda şirket kendi 5G ürünlerini yaratmaya ve alan testlerine çoktan başladı. Ve 5G uygulamalarına, Nokia, Qualcomm, Samsung, Ericsson ve BT gibi şirketlerden milyonlarca dolarlık yatırımlar geldi.

 

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Henüz Hiç Yorum Yapılmadı..

Yorum Yaz

5G Nedir? 5G Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Teknoloji

27/07/2018 | Yorum Yok | 0 | Furkan Uzunali